Updated: March 16, 2013
Highbridge Festival of the Arts 2013: Final results and photos

Burnham-On-Sea.com has all the results for every class at the 2013 Highbridge Festival of the Arts.

Hundreds of talented youngsters from the ages of three upwards competed for top awards over the course of the 66th annual festival at Burnham's Princess Theatre and Arts Centre, which ran from March 7th-16th. The full results are below:

. Saturday March 16th Results:

Class 273 Any Age
1 Jane Hempson Brown and Shelia Stone
2 Ellen Tiso and Frederick Tiso
2 Ellen Tiso and Annie Tiso
3 Annie Tiso and Phiana Sinclair

Class 274 Adult and Child
1 Charles Symes and Rownea Steady
2 Ellen Tiso and Ceileigh Tiso
3 Christopher Moore and Rowena Steady

Class 275 Any Age
1 Ellen Tiso
2 Louise Arbery
3 Annie Tiso

Class 278 Any Age - 7 - 16 instruments
1 King Alfred Brass Group

Class 277 Any Age - 3 - 6 instruments
1 Tri-So HONOURS
2 Clarendon Recorders
3 Quintiso

Class 276 Any Age
1 St Joseph's School Orchestra

. Friday March 15th Results:

Class 238 Own Choice - 13 years and under
1 Penny Sandford-Hughes
2 Lucy Pickles
3 Sophia Long

Class 240 Own Choice - 15 years and under
1 Fiona Mclaren

Class 244 Own Choice - 18 years and under
1 Patrick Lim
2 Megan Kidner

Class 237 13 years and under
1 Alexander McLaren
1 Penny Sandford-Hughes

Class 243 Own Choice - 18 years and under
1 Patrick Lim

Class 255 Any Age
1 Homestead Trio

Class 250 16 years and under
1 Megan Kidner and Fiona McLaren

Class 252 Pupil and Teacher - 13 years and under
1 Penny Sandford- Hughes & Helen Newman
2 Luc Richards & Mrs Steady
3 Alice Thorn & Shirley Antony
3 Georgia Richards & Helen Newman

Class 251 Pupil and Teacher - 10 years and under
1 Sophie Newman and Helen Newman
2 Lucy Gilmour and Helen Newman
3 Emma Dallimore and Helen Newman

Class 253 Pupil and Teacher - 15 years and under
1 Emily Thorn and Shirley Antony

Class 248 13 years and under
1 Sophie Long and Daniel Fry

Class 254 Pupil and Teacher -16 years and over
1 Sue Rees and Ann Burridge
2 Patrick Lim and Ann Burridge
3 Margaret Budden and Ann Burridge

Class 257 9 years and under
1 Benjamin Warner-Deards
2 Keira Smith
3 Isabelle Pike

Class 258 10 years and under
1 Molly Ingram
2 Caitlin Kerry

Class 260 11 years and under
1 East Brent School
2 Cossington School
3 Berrow Group 1

Class 259 Any Age
1 Isabelle Pike and Eloise Teakle
2 Lily Moore and Daisy Stewart
3 Molly Ingram and Keira Smith

Class 261 11 years and under
1 Annie Tiso
2 Katie Ison
3 Olivia Hucker

Class 264 11 years and under
1 Harriet Puddy
2 Eloise Horsey
3 Jonathan Knott
3 Katie Bea

Class 266 16 years and over
1 Ellen Tiso
2 Shelia Stone

Class 265 15 years and under
1 Joe Lawrence

Class 267 11 years and under
1 Sophie Newman
2 Adam Sheppard

Class 279 Concert Band
1 King Alfred Concert Band

Class 268 15 years and under
1 Daniel Anderson
2 Frederick Tiso
3 Robert Anderson

. Thursday March 14th Results:

Class 223 Own Choice - 19 years and over
Musical or Film
1 Nina Wylde
2 Elise Cole
3 Jo Thorn
3 Steve Hope

Class 224 Song of own choice
Sacred or Oratorio
1 Kate Eastment
2 Steve Hope
3 Natalie Hope

Class 225 Own Choice - 18 years and under
1 Matt Perry & Rachel Perry
2 Tate Oliphant & Zoe Sewell
3 Morgan Rook & Rosie Sewell

Class 215 Own Choice 12 years and under
1 Tate Oliphant
2 Zoe Sewell

Class 225 Own Choice - 18 years and under
1 Matt Perry & Rachel Perry
2 Tate Oliphant & Zoe Sewell
3 Morgan Rook & Rosie Sewell

Class 226 Own Choice 19 years and over
1 Steve Hope & Nadia Sinnett
2 Bobby Bass & Natalie Hope
3 Rachael Berry & Jenny Groves

Class 231 9 years and under
1 Emma Lawton
2 Sam Authers

Class 228 Any Age - Beginners Class
1 Lucy Gilmour
2 Jacob Oliver
3 Felix Taylor

Class 232 9 Years and under
Own Choice
1 Louise Nunn
2 Zoe Collyer
3 Sophie Newman

Class 235 11 years and under
1 Luc Richards
2 Imogen Low

Class 236 11 years and under
Own Choice
1 Gemma carrington
2 Imogen Low
3 Iona Impey
3 Ethan Impey

Class 230 8 years and under
1 Risuna Mabasa
2 Julian Napier
3 |Saskia Carrington

Class 229 7 years and under
1 Alice Bell
2 Annabel Gilmour
3 Hattie Kingsford
3 Hannah Carter


Class 233 10 years and under
1 Alys Skinner
2 Louise Nunn
3 Sophie Newman

Class 234 10 years and under
Own Choice
1 Ethan Nairne
2 Alys Skinner
3 Phoebe Loney

Class 246 Own choice 19 years and over
1 Graham Lyne

Class 256 Any Age
1 Graham Lyne

. Wednesday March 13th Results:

Class 206 11 years and under
1 Castle Batch Primary School Choir
2 Churchfield Voices
3 St Andrew's Junior School

Class 202 9 years and under
1 East Brent First School
2 Mark C of E First School

Class 207 Original Music Making
1 Churchfield Voices

Class 210 10 years and under
1 Ellie-Mae Teale
2 Catrin Hudson

Class 211 10 years and under Folk Song
1 Katie Louise Murray
2 Ellie-Mae Teale

Class 213 12 years and under
1 Catrin Hudson

Class 216 13 - 15 years
1 Caitlin Berry

Class 217 13 - 15 Folk Song
1 Morgan Rooke
2 Rosie Sewell
3 Elizabeth Parker

Class 220 16 - 18 years Own Choice
1 Felicity Berry
2 Ellie Rialas
3 Emma Nicholson
3 Gabbie Blair

Class 201 7 years and under
1 Burnham Infants School
2 Mark C of E First School
3 East Brent First School

Class 203 Any Age up to 11 years
1 Churchfield Voices

Class 212 10 years and under Own Choice
1 Catrin Hudson
2 Christina Panteli
3 Millie Smith
3 Ellie-Mae Teale

Class 214 12 years and under
1 Daisy Fox

Class 209 8 years and under
1 Gracie Wicken-Sweet
2 Millie Thomas

Class 218 13 - 15 years from Musical or Film
1 morgan Rooke
2 Rosie Sewell
3 Caitlin Berry

Class 221 19 years and over unaccompanied
1 Nadia Sinnett

ADULT CHOIRS

Class 208 Any Voices
1 Coastline Singers
2 Siobhan Johnson Singers

VOCAL GROUPS

Class 227 Any Age
1 Burnham Pantomime Society
2 Siobhan Johnson Singers
3 Tabernacle Singers

. Monday March 11th and Tuesday 12th Results:

Class 106 Poems - 10 years and under
1 Charlotte Slade
2 Ewan Elrick-Zottarelli

Class 103 Poems - 7 years and under
1 Scarlett Puddy
2 Maisey Mitchell
2 Matilda Higgins
3 Millie Thomas
3 William Aynsley

Class 105 Poems- 9 years and under
1 Rachel Medhurst
2 Rachel Medhurst
3 Emily Thomas

Class 101 Poems - 5 years and under
1 Finlay Bendle
2 Daisy-Mae Valentine
2 Aaron Kolattu
3 Emily Adamopoulis
3 Patrick Ansley
3 Annabel Dourley

Class 121 Original Poem - 11 years and under
1 Charlotte Barton
2 Caitlin Harding

Class 125 Original Short Story - 18 years and under
1 Evie Andrews

Class 118 News Reading - 13 years and under
1 Abi Simmons

Class 132 Dramatic Solo by recognised dramatist
18 years and under
1 Jenna Picton

. Sunday March 10th Results:

Class 12 National - 15 - 21 years
1 Jasmin Shore
2 Ella Pratten
2 Dani Fisher
3 Martha taylor

Class 22 Lyrical Modern - 15 - 21 years
1 Ella Pratten
2 Lucy Byrne
2 Imogen Mansfield
3 Jasmin Shore
3 Felicity Berry

Class 53 Choreograpic Solo - 15 to 21 years
1 Jasmine Griffiths
2 Dani Fisher

Class 28 Character - 15-21 years
1 Jasmin Shore
2 Asha Martineau-Brown
2 Lucy Byrne

Class 7 Ballet 15-21 years
1 Asha Martineau-Brown
2 Imogen Mansfield
3 Ella Pratten

Class 64 Cabaret Duet 15 - 21 years
1 Ella Pratten & Sarah Locke
2 Shannon Jones & Jessica Boulter
3 Amber Millett & Jasmine Griffiths

Class 40 Greek 15 - 21 years
1 Ella Pratten
2 Jasmine Shore
3 Martha Taylor

Class 84 Non Cabaret Group - 13 to 21 years
1 Nicky Jenks School of Dance
2 Curtain Call School of the Performing Arts
2 Nicky Jenks School of Dance
3 Curtain Call School of the Performing Arts

Class 48 Contemporary -15 to 21 years
1 Martha Taylor
2 Collette Adams

Class 46 Song and Dance 15 - 21 years
1 Lucy Byrne
2 Felicity Berry
3 Martha Taylor
3 Jenna Picton

Class75 Cabaret Trio - 15 to 21 years
1 Connie Barnes, Lucy Byrne & Rachel Withycombe
2 Louise Cross,Aimee Vinton & Dani Fisher
3 Connie Barnes, Rachel Withycombe & Rachel Robinson

Class 19 Modern - 15 to 21 years
1 Ella Pratten
2 Felicity Berry
3 Lucy Byrne
3 MarthaTtaylor

Class 34 Tap - 15 - 21 years
1 Emma Masson
2 Ella Pratten
3 Lucy Byrne

Class 69 Non-Cabaret Duet - 15 -21 years
1 Sarah Locke & Ella Pratten
2 Connie Barnes & Lucy Byrne
3 Lucy Byrne & Naomi Porter

Class 82 Cabaret Group 13 - 21 years
1 Lucy Gunter Dance Centre
2 Nicky Jenks School of Dance
2 Jayne Elizabeth Stage school
2 Lucy Gunter Dance Centre
3 Jayne Elizabeth Stage School

Class 59 Hip Hop or Street - 15 to 21 years
1 Raheem
2 Mollie Florey
3 Elz
4 Asha Martineau-Brown

. Saturday March 9th Results:

Class 12 National - 13 and 14 years
1 Olivia Elliot
2 April C Troop
3 Regan Phillips

Class 18 Modern - 13 and 14 years
1 Danielle Collingwood
2 Ellie Garwood
2 Sarah Locke
3 Luan Mead

Class 33 Tap - 13 and 14 years
1 Sarah Locke
2 Ellie Garwood
3 Bethany Pearce

Class 70 Parent and Child
1 Amelia and Wayne Corrick
1 Helena, Tabitha, Alistair & Agatha
Cameron-Kettle

Class 39 Greek - 13 and 14 years
1 Sarah Locke
2 April C Troop
3 Olivia Elliott
3 Amber Millet

Class 52 Choreographic Solo - 13 and 14 years
1 Sarah Locke

Class 48 Contemporary - 13 and 14 years
1 Ellie Garwood

Class 74 Cabaret Trio 13 and 14 years
1 Bethany Pearce,Ellie Garwood & Olivia O'Mahony
2 Ben MacGillivray,Daniel MacGillivray & Zach Arney
3 Olivia Wadey, Maddie Barnes & Abigail Coupe

Class 58 Hip Hop or Street
1 Patrick Merryfield
1 Amber Millet
2 Jasmine Cornish
3 Regan Phillips

Class 27 Character - 13 and 14 years
1 Sarah Locke
2 Bethany Pearce
3 Alice Hotson Moore
3 April C Troop

Class 21 Lyrical Modern - 13 and 14 years
1 Sarah Locke
2 Bethany Pearce
2 Ellie Garwood
3 Danielle Collingwood

Class 45 Song and Dance - 13 and 14 years
1 Bethany Pearce
2 Danielle Collingwood
3 Sarah Locke

Class 63 Cabaret Duet - 13 and 14 years
1 Bethany Pearce & Ellie Garwood
2 Imogen Arney & Erin Pearce
3 Phoebe White & Laura Coles

Class 23 Character - 6 years and under
1 Leah Broad
2 Agatha Cameron-Kettle
3 Lily-Rain Fuller
3 Eliza Hopwood
3 Jude Kybert

Class 39 Greek 6 years and under
1 Agatha Cameron-Kettle

Class 60a Cabaret Duet - 6 years and under
1 Agatha Cameron-Kettle & India Robbins

Class 14 Modern - 6 years and under
1 Freya Hewlett
2 Jude Kybert
3 Agatha Cameron-Kettle
3 Olivia Moores

Class 41 Song & Dance - 6 years and under
1 Erin Godfrey
2 Freya Coulson
3 Agatha Cameron-Kettle

Class 86 Any Dance - Adult Group
1 Curtain Call School of Performing Arts
2 Rebecca Florey School of Dance
3 Curtain Call School of Performing Arts

Class 29 Tap - 6years and under
1 Oliver Harris
2 Agatha Cameron-Kettle

Class 2 Ballet - 6 years and under
1 Leah Broad
2 Mollie Stainthorpe
2 Hannah Beattie
3 Agatha Cameron-Kettle
3 Olivia Moores
3 Saoirse MacDonald

. Friday March 8th Results:

Class 11 National - 11 and 12 years
1 Megan Elliott
2 Amelia Corrick
3 Chloe Hayden

Class 20 Lyrical Modern - 11 and 12 years
1 Nina Davies
2 Megan Elliott
3 Amy Wilson
3 Amelia Corrick

Class 26 Character - 11 and 12 years
1 Anna Horton
2 Amelia Corrick
3 Amy Wilson

Class 5 Ballet - 11 and 12 years
1 Amelia Corrick
2 Jessica Collingwood
3 Florence Williams

Class 38 Greek - 11 and 12 years
1 Megan Elliott
2 Sophie Rogerson
3 Chloe Hayden
3 Amelia Corrick

Class 51 Choreographic Solo - 11 and 12 years
1 Amelia Corrick

Class 1 Any Dance - 4 years and under
1 Martha Stevens
1 Amy Herbert

Class 44 Song & Dance 11 - 12 years
1 Lili-Anna Hendy
2 Amy Wilson
3 Emily Bower

Class 81 Cabaret Group - 11 - 12 years
1 Nicky Jenks School of Dance
2 Nicky Jenks School of Dance
3 Jayne Elizabeth Stage School
3 Jayne Elizabeth Stage School

Class 17 Modern - 11 and 12 years
1 Anna Horton
2 Nina Davies
3 Florence Williams

Class 66 Non-Cabaret Duet - 11 and 12 years
1 Phoebe White & Lili-Anna Hendy
2 Millie Nicholson & Florence Williams
2 Chloe Stevens & Isabelle Howard
2 Rose Marks & Fleur Alpin

Class 73 Cabaret Trio - 11 and 12 years
1 Amelia Corrick,Rose Marks & Fleur Alpin
2 Harriett Clemments,EveA'CourtWills and Alice Bagwell
2 Daisy Orme, Ophelia Hazelton Cavill & Sasha Moores

Class 62 Cabaret Duet - 11 and 12 years
1 Alice Jones & Keeley Holbrook
2 Millie Nicholson & Florence Williams
3 Olivia Wady & Allana Kingston

Class 32 Tap - 11 and 12 years
1 Alice Jones
2 Sophie Rogerson
3 Phoebe White

Class 57 Hip Hop or Street - 11 - 12 years
1 Amelia Corrick
1 Fleur Alpin

Class 83 Non Cabaret Group 12 years and under
1 Nicky Jenks School of Dance A
2 Nicky Jenks School of Dance B
3 Signature Dance Studio
3 Stapleton School of Dance

. Thursday March 7th Results:

Class 10 National 9 - 10 years
1 Holly Cooper
2 Xara Parast
3 Freya Sawyer

Class 85 Groups For Schools
1 Castle Batch Primary School
2 St George's VA Church Primary School

Class 37 Greek 9 - 10 years
1 Georgia Venn
2 Freya Sawyer
3 Xara Parast

Class 25 Character 9 - 10 years
1 Holly Cooper
2 Alyx Carter
3 Charlotte Whyborn

Class 30 Tap 7 - 8 years
1 Sarah Rogerson
2 Jamie Carter
3 Riannon Love

Class 61 Cabaret Duet 9 - 10 years
1 Jesica Edwards and Emma Donoghue
2 Georgina Peel and Daisy Freeman
3 Mischa and Kaja Jankowska

Class 72 Cabaret Trio - 9 - 10 years
1 Ava Blandford, Emily Cooper and Charlotte Whyborn

Class 4 Ballet - 9 - 10 years
1 Holly Cooper
2 Anna Geary
3 Rosie Howse
3 Emily Cooper

Class 24 Character 7 - 8 years
1 Spike Maxwell
2 Lola Lawrence
3 Jamie Carter

Class 31 Tap - 9 - 10 years
1 Eliza Netley
2 Holly Cooper
3 Ava Blandford

Class 3 Ballet - 7 - 8 years
1 Hattie Bulley
2 Lola Lawrence
3 Dorothy Green

Class 60 Cabaret Duet - 7 - 8 years
1 Scarlett Puddy and Riannon Love
2 Millie Mcgarry and Anousha Parast

Class 15 Modern 7 - 8 years
1 Riannon Love
2 Lola Lawrence
3 Hattie Bulley

Class 9 National 7 - 8 years
1 Millie McGarry
2 Allana James

Class 50 Choreographic Solo - 9 -10 years
1 Georgia Venn

Class 36 Greek - 7 and 8 years
1 Lola Lawrence
2 Anousha Parast

Class 65 Non Cabaret Duet - 7 -8 years
1 Amelia Kybert and Spike Maxwell
2 Katie Orme and Riannon Love

Class 56 Hip Hop or Street - 9 - 10 years
1 Lauren Dunn
2 Freya Sawyer

Class 66 Non Cabaret Duet 9 - 10 years
1 Georgina Peel & Daisy Freeman
2 Olivia Musson & Emily Cooper
3 Alyx Carter & Shannon Horn

Class 42 Song and Dance -7 - 8 years
1 Jesica Edwards
2 Spike maxwell
3 Millie McGarry
3 Lola Lawrence

Class 77 Non Cabaret Trio - 9 - 10 years
1 Olivia Richards, Georgina Venn & Freya Sawyer
2 Xara, Anousha Parast & Millie McGarry
2 Megan Gosling, Fiona Williams & Kassara Parkes

Class 16 Modern - 9 - 10 years
1 Holly Cooper
2 Rosie Howse
3 Tegan Griffiths

Class 43 Song and Dance 9 - 10 years
1 Georgina Peel
2 Holly Cooper
3 Rosie Howse

 


Bookmark and Share

Search Burnham-On-Sea.com|Add Burnham-On-Sea.com to your Bookmarks|Send a mail from Burnham-On-Sea.com|Print this page|Back to previous page|Discuss this article

Burnham-On-Sea Seafront Webcam
Burnham-On-Sea Webcam
24-hour live pictures
See live images of the seafront and beach with Burnham's Webcam. Click here

Burnham-On-Sea Shops
Burnham-On-Sea Shopping Guide
Buy in Burnham!
Support local traders by shopping in town - see our A-Z index of businesses. Click here

Burnham-On-Sea Video
Burnham-On-Sea Video
Burnham video news
Watch video highlights of events across Burnham with these video clips. Click here

Burnham-On-Sea Photos
Burnham-On-Sea Photos

Photo gallery
Hundreds of photos from events across the Burnham-On-Sea area. Click here

Follow us on Facebook Follow us on Twitter See us on YouTube